Čmelín / modřínový čmeláčí domeček, Standard

Jaro 2024

Ochranná klapka, zalomená nora ve dřevě, ochrana proti mravencům, přírodní vystýlka pod hnízdem, dvojité větrání, a jednoduché otevírání čmelínu, leták  / česno.

Vnější rozměry: prům. 29-30 x 29 se střechou je vysoký 35 cm
Čmelín je svými rozměry vhodný pro střední i větší druhy čmeláků.  Čmeláčí domeček prý vypadá ve skalce jako domek pro trpaslíky.

  • Ochranná klapka proti cizopasníkům
  • Krmící pipeta s vnitřním krmítkem
  • Prodloužená nora chodba / nora vrtaná ve dřevě, zalomená L
  • Vystýlka ze surové bavlny, ve spodní části mech
  • Odvětrávání úlku je z vrchu pod střechou a vzadu. Otvory jsou kryty oboustraně dvěmi síťkami - jemná proti parazitům, silná proti prokousání.
  • Modřínový podstavec / nožky / vylepšeno o kovové nožky
  • Ochrana proti mravencům - kovové nožky v umělohmotných miskách s olejem. Možnost doplnit lepovým pásem.

Dvojité odvětrávání je kryté dvojitou síťkou s možností regulace. Otevírejte postupně podle počasí. Odvětrávání zároveň slouží ke zmatení příp. cizopasníků, kteří cítí přes otvor vůni mladých čmeláčích larev a nedobývají se tak výletovým otvorem.

Na krytí výletového otvoru používám tzv. Krenzovu klapku, která omezuje vniknutí cizopasníků do úlku - OCHRANNÁ KLAPKA JE SOUČÁSTÍ DODÁVKY. Dalším vylepšením je krmící trubička, čímž odpadá otvírání úlku (při ubytovávání královny).

Na vystýlku hnízda nyní používám surovou bavlnu doplněnou suchým mechem / senem. Čmeláčí úlek je vyroben převážně z trvanlivého modřínového dřeva, nora ze smrku. Čmelín pro vyšší trvanlivost opaluji plamenem a následně natírám včelím voskem smíchaným s fermeží.

Jak na zabydlení úlku: nejjednodušší způsob jak zabydlit úlek je nabídnout hnízdo čmeláčí královně - opatrně ji vpustíme do úlku. Nebo to ponechte přirozenému zasídlení - úl umístěte mezi rozkvetlé květiny a nechte to na přírodě.

3 200,00 Kč 3 400,00 Kč