Krytá ochranná klapka

Ochranná klapka se využívá se ve čmelínech jako zábrana čmeláčího hnízda před hmyzími predátory a zejména molem - zavíječem čmeláčím, který ničí voskové buňky i s vajíčky příp. larvami čmeláků. Ochranná klapka je krytá proti větru a dešti. Krytí zároveň lépe chrání výletový otvor proti predátorům. Standardně vyrábím ochrannou klapku 9 x 4,5 x 5 cm, výletový otvor 19 mm. Klapka navazuje na prodlouženou chodbou.

Princip spočívá v zamezení ostatního hmyzu, hlavně škůdců / predátorů dostat se do hnízda. A jak se naučí čmeláci otvírat ochrannou klapku? Čmeláci v přírodě se dokáží dostat i do dlouhých květů - umí je nadzvednou tělem.

Během několika týdnů postupně klapku pomalu zavíráme a zvykáme královnu a dělnice na pohyblivý záklop. Poslední fázi - dovření klapky si můžete ulehčit dvěma malými připínáčky, které připíchnete po stranách otvoru. Vytvoříte již jen malou mezeru s průchodem středem. Po naučení odstraníte i připínáčky.

Ochranou klapku je nutno během sezóny kontrolovat čistit od nečistot, může být zaseklá, částečně zavoskovaný otvor, pyl aj.

280,00 Kč