Včelky samotářky

10.01.2019

Vychovejte si u svého domu včelí farmu. Stačí málo. Včelky samotářky rády zabydlují různé dutinky a trubičky, kde vychovávají své potomstvo. Samotářek je u nás více rodů a druhů - jsou velmi mírné, dělnice dokonce nemají ani žihadlo. Jejich chov je zcela bezpečný a přitom velmi snadný a můžete jej svěřit i dětem. Samotářky jsou přitom velmi zdatní opylovači, v mnoha případech dokonce výkonnější, než včela medonosná.

Jako včelař a entomolog mám k samotářkám velký respekt. Kdyby včela medonosná nedej bože vyhynula, příroda si poradí - samotářské včelky ji postupně nahradí.

Jednotlivé druhy včelek se liší se jak zbarvením, velikostí i tvarem. Zajímavé jsou jejich příbytky. Některé druhy, jako třeba drvodělky na našem obrázku, se líhnou v komůrkách ve dřevě. Jiné včelky, s českým názvem zednice, hnízdí v dutinách omítky, nepohrdnou i prázdnou šnečí ulitou či opuštěnými chodbách jiného hmyzu. Obdobně hnízdí i včelky vlnařky. Své hnízda uzavírá malými kamínky, hrudkami zeminy a dřevní drtí. Mezi včelkami samotářkami naleznete také hnízdí parazity. Kuželitky (název mají podle specifického zadečku ve tvaru kuželu) vychovávají své larvičky u jiných druhů samotářských včel. Jsou to takové kukačky ve včelí říši. Jiné včelky - pískorypky své potomstvo vychovávají v komůrkách v písčité zemi... 

Kdo by se chtěl více zajímat o včelky samotářky, či obecně o blanokřídlý hmyz, podívejte se na seznam BLANOKŘÍDLÍ od Ing. Hana Kříženecké.