Čmeláčí úl, čmelín

08.12.2020

Nechci psát obecně o čmelínech. Popíšu jen obecné pravidla, kterých se držím při výrobě. Využívám převážně odolné modřínové dřevo, které nenatírám moderními barvami, ale držím se staré osvědčené techniky * opalování dřeva plamenem. Tím se dřevo na povrchu zpevní, následně několikrát natírám čmelín rozpuštěným včelím voskem. Interiér úlků nenatírám.
* např. dle studie včelí roj osídluje raději opálené úly (vnitřní prostor) než nové úly.

Pro výletové otvory a následné chodby (nory) nepoužívám umělohmotné trubky (ani tzv. husí krky). Veškeré průchody jsou vrtány ve dřevě (prům. 22 - 26 mm). Navíc si myslím, že neprodyšné a hladké trubky z umělých materiálů, nejsou pro čmeláky vhodné.
Nejlépe se mi osvědčila  chodba vrtaná ve dřevě - s jedním zalomením. Ve vysokých čmelínech jsem změnil umístění výletového otvoru ve 2/3 výšky, čmeláci tak mají pohodlný výlez (dříve jsem řešil výlez dýhovými mosty).

Vyrábím větší i menší čmelíny. Velikost hnízda je dána druhem čmeláka. Určitě čmelák zahradní bude potřebovat větší prostor než třeba čmelák rolní nebo luční. Do hnízda dávám surovou bavlnu s příměsí suchého mechu a trochu ovčí vlny, kterou nerozmotávám. Dále je lepší dát do hnízda různorodý materiál, než jednodruhový. Hnízdo nesmí být slehlé, ale spíše nadýchané, vzdušné. Boky a dno čmelína kryje geotextilie (zlepšuje izolaci hnízda a čmeláci po ní snadno vylézají z hnízda).
Nově přidávám spodní vrstvu přírodního materiálu - používám suché seno a mech. Zadržují vlhkost a zlepšují přirozené klima ve čmelíně.

Otevírání úlku. Nově přidávám patentní kovové zavírání se zaklapáváním. Zavírací mechanismus využívám zejména při zasídlení a prvních kontrolách. Pokud po čase  čmelín tolik netěsní, je lépe čmelínu přišroubovat na pevno vruty. Čmelín by měl těsnit, aby se do něj škvírami nedostali případní paraziti. Nově přidávám těsnící filc, který příp. netěsnosti eliminuje.

Zdárný vývoj čmeláčího potomstva zlepšuje * ochranná klapka, kterou rovněž nabízím. Snižuje riziko napadení hnízda cizopasníky. Nepožívám robusní klapky, čmelák není zápasník...

* V přírodě to tak samozřejmě není, příroda si cizopasníky reguluje míru přemnožení.