Čmeláčí úl, čmelín

08.12.2020

Nechci psát obecně o čmelínech. Popíšu jen obecné pravidla, kterých se držím při výrobě. Využívám převážně odolné modřínové dřevo, které nenatírám moderními barvami, ale držím se staré osvědčené techniky * opalování dřeva plamenem. Tím se dřevo na povrchu zpevní, následně několikrát natírám modřín rozpuštěným včelím voskem. Interiér úlků nenatírám.
* např. dle studie včelí roj osídluje raději opálené úly (vnitřní prostor) než nové úly.

Pro výletové otvory a následné chodby (nory) nepoužívám umělohmotné trubky (ani tzv. husí krky). Veškeré průchody jsou vrtány ve dřevě (prům. 22 - 26 mm). Myslím si, že neprodyšné a hladké trubky z umělých materiálů nejsou pro čmeláky vhodné.
Nejlépe se mi osvědčila rovná chodba s jedním zalomením. Vysoké čmelíny mají navíc v úlku šikmý dýhový nebo dřevěný most - pro lepší výlez z hnízda *.
* Je to otázkou delšího pozorování. Mnohdy se čmeláci žijí v opuštěných ptačích budkách, tam výletová chodba není a čmeláci se dostávají k hornímu otvoru po vnitřní stěně budky.

Vyrábím větší i menší čmelíny. Velikost hnízda je dána druhem čmeláka. Určitě čmelák zahradní bude potřebovat větší prostor než třeba čmelák rolní nebo luční. Do hnízda dávám surovou bavlnu s příměsí suchého mechu a trochu ovčí vlny, kterou nerozmotávám. Určitě je lepší dát do hnízda různorodý materiál, než jednodruhový. Hnízdo nesmí být slehlé, ale spíše nadýchané, vzdušné. Boky a dno čmelína kryje geotextilie (zlepšuje izolaci hnízda a čmeláci po ní snadno vylézají z hnízda).

Otevírání úlku. Nově přidávám patentní kovové zavírání se zaklapáváním. Zavírací mechanismus využívám zejména při zasídlení a prvních kontrolách. Dále doporučuji víko čmelínu dobře zatěsnit - přišroubovat na pevno vruty. Čmelín by měl těsnit, aby se do něj škvírami nedostali případní paraziti.

Zdárný vývoj čmeláčího potomstva zlepšuje ochranná klapka, kterou rovněž nabízím. Snižuje riziko napadení hnízda cizopasníky*.
* V přírodě to tak samozřejmě není, příroda si cizopasníky reguluje míru přemnožení.