Ochranná klapka do čmelínů

Vyprodáno

Využívá se ve čmelínech jako ochrana čmeláčího hnízda před hmyzími predátory a zejména molem - zavíječem čmeláčím, který ničí voskové buňky i s vajíčky příp. larvami čmeláků. 

Standardně vyrábím ochrannou klapku 10 x 13 x 3 cm, výletový otvor 20 mm s prodlouženou chodbou / husí krk 25 mm, úhel pro klapku cca 5 stupňů. Nebráním se změnám - své požadavky napište do zprávy.

Princip spočívá v zamezení ostatního hmyzu, hlavně škůdců / predátorů dostat se do hnízda. A jak se naučí čmeláci otvírat ochrannou klapku? Čmeláci v přírodě se dokáží dostat i do dlouhých květů - umí je nadzvednou tělem.

Klapku využijeme zprvu na krátkodobé uzavření čmeláčí královny, kterou vpustíme do čmelína a na noc uzavřeme. Brzy ráno již musí být čmelín otevřený a klapka odklopena a zajištěna.
Během několika týdnů postupně klapku pomalu zavíráme a zvykáme královnu a dělnice na pohyblivý záklop. Poslední fázi - dovření klapky si můžete ulehčit dvěma malými připínáčky, které připíchnete po stranách otvoru. Vytvoříte již jen malou mezeru s průchodem středem. Po naučení odstraníte i připínáčky.

Ochranou klapku je nutno během sezóny kontrolovat čistit od nečistot, může být zaseklá, částečně zavoskovaný otvor, pyl aj.

290,00 Kč
Please select variants first