Čmelín - profesionální čmeláčí úl - Velký

Jaro 2024

Osvědčený čmeláčí úl ve Warre stylu jsem pro rok 2021 zdokonalil. Čmelín má dostačující plochu i pro zasídlení větších druhů čmeláků (přes 450 cm2). Šestihran vyrobený z modřínového masivu má průměr 33 cm a výšku 30 cm se střechou cca 44 cm. Vnitřní prostor je dostatečně prostorný.

Výletová nora je nově umístěna ve 2/3 výšky čmelína, celá ve dřevě (nepoužívám umělohmotný husí krk), z hnízda lehce čmeláky dostupná. Čmelín je jednoduše rozebíratelný - spojení mezi šestihrany utěsňuje filcové těsnění a pákový uzávěr. Pod hnízdo přidávám netkanou textilii, po bocích připevněnou připínáčky (hnízdo je tak možné vysunout ze čmelínu a zkontrolovat pod červeným světlem, které čmeláky neruší. Příp. vyčistit od nezvaných příživníků, zejména housenek zavíječe čmeláčího).

Čmeláčí domek či úlek je zároveň čmelínem pozorovacím. Odnímatelná stříška kryje vrchní strop s pozorovacím okýnkem, kryté průhledným polykarbonátem, ve stropě je dále odvětrávání, kryté trojitou síťkou a krmící pipeta zakončená uvnitř úlku krmící miskou pro květový pyl, či sladkou šťávu. Na vystýlku hnízda používám zejména surovou bavlnu, pro přirozené pachy doplňuji kouskem mechu a ovčí vlny. Vystýlku je třeba před zasídlením nadýchat / pročechrat.

Na krytí výletového otvoru používám ochrannou tzv. Krenzovu klapku, která omezuje vniknutí cizopasníků do úlku (otvor 22mm). Krmící pipeta usnadňuje práci - odpadá otevírání úlku (při ubytovávání královny).

Čmelín je usazen na modřínových hranolcích. V místech, kde hrozí napadení mravenci, doporučuji čmelín vyvýšit nad terén kovovými nožičkami (šrouby / vruty) usazenými v mističkách naplněných olejem.

INFO: Celkový vnější rozměr bez střechy: 31 x 35 (výška) se střechou je vysoký 44 cm.

Čmelín pro vyšší trvanlivost opaluji plamenem a následně dvakrát natírám včelím voskem.

Jak na zabydlení úlku: nejjednodušší způsob jak zabydlit úlek je chytnout do síťky pro motýly čmeláčí královnu - síťka je součástí dodávky. Čmeláci - rady k chovu

Trvanlivost úlu zvýšíte, když čmelín po zimě natřete slunečnicovým / lněným olejem.

4 200,00 Kč 4 500,00 Kč