Čmelín - profesionální čmeláčí úl - Velký

TOP

Při výrobě úlku pro čmeláky jsem se nechal inspirovat včelím úlem Warre. Úl má všechny parametry pohodlného domova pro čmeláky. Zúžený výletový otvor, leták, prodlouženou chodbu do hnízda, dostatek prostoru pro samotné hnízdo. Čmeláci zde mají odvětrávání úlu, které je kryté dvojitou síťkou. Odvětrávání zároveň slouží ke zmatení příp. cizopasníků, kteří cítí přes otvor vůni mladých čmeláčích larev a nedobývají se tak výletovým otvorem.

Na krytí výletového otvoru používám tzv. Krenzovu klapku, která omezuje vniknutí cizopasníků do úlku. Dalším vylepšením je krmící trubička, čímž odpadá otvírání úlku (při ubytovávání královny).

Čmeláčí domek či úlek je zároveň úl pozorovací. Snímatelná stříška kryje vrchní strop s pozorovacím okýnkem, kryté průhledným polykarbonátem. Na vystýlku hnízda používám vypranou ovčí vlnu. Vrchní strop je odnímací, spojení zajišťují 2 vruty a lehké přilepení včelím voskem. Festovní čmeláčí úlek je vyroben z trvanlivého modřínového dřeva, velká střecha je ze smrku.
Čmelín pro vyšší trvanlivost opaluji plamenem a následně dvakrát natírám včelím voskem.

INFO: Celkový vnější rozměr bez střechy: 26 x 35 (výška) se střechou je vysoký 40 cm.

Jak na zabydlení úlku: nejjednodušší způsob jak zabydlit úlek je chytnout do síťky pro motýly čmeláčí královnu - síťka je součástí dodávky.
Čmeláci - rady k chovu

Trvanlivost úlu zvýšíte, když čmelín po zimě natřete slunečnicovým olejem - může být i přepálený.

SKLADEM   

2 200,00 Kč 4 100,00 Kč
Please select variants first